Трите ќерки на Ева
   Трите ќерки на Ева

   Трите ќерки на Ева

   Напиши рецензија (0)
   500 ден.
   со ДДВ
   На залиха

   Автор: Елиф Шафак

   Издавачка куќа: ТРИ

   ИСБН: 978-608-230-517-2

   Година на издавање: 2017

   Број на страни: 387

   Димензии: 140/205

   Корица: мека

   Јазик: македонски

   Кол:
   • Безбедно плаќање онлајн или при доставаБезбедно плаќање онлајн или при достава
   • Брза и сигурна испоракаБрза и сигурна испорака
   • Корисничка поддршкаКорисничка поддршка

   На пат кон една луксузна палата на вечера со истанбулската елита, на триесет и петгодишната Пери чантата ѝ ја краде еден питач. Во борбата да си ја врати, но и да си го спаси животот, на земја ѝ паѓа една фотографија – три студентки со својот професор ‒ реликвија од минатото, но и непребол што очајно се обидува да го заборави.

   Додека градот го тресат терористички напади, во Пери навираат живи спомени од идиличното детство со нејзиниот мистичен придружник, и од студентските денови на Оксфорд, кога првпат го напушта родниот град. Си спомнува на двете најверни другарки од сликата, бунтовната Иранка Ширин и набожната Египќанка Мона и нивните конфликти за идентитетот, религијата и феминизмот, но и на харизматичниот професор Азур, чиј контроверзен предмет ги преобразува животите на студентите. Како што се стеснува обрачот на тероризмот, Пери е принудена да се соочи со болниот спомен од детството и најпосле – со оксфордскиот скандал што неповратно ги раскинува сите врски меѓу нив...

    „Длабок и незаборавен роман што поврзува различни светови, гледишта и можности.“ Сандеј тајмс

   1669
   110 производи

   Специфични референци

   Ново

   Нема рецензии во моментов

   Напиши рецензија
   Трите ќерки на Ева

   16 други производи во иста категорија:

   Трите ќерки на Ева

   500 ден.
   со ДДВ