Копилето од Истанбул
   Копилето од Истанбул

   Копилето од Истанбул

   Напиши рецензија (0)
   380 ден.
   со ДДВ
   На залиха

   Автор: Елиф Шафак

   Издавачка куќа: ТРИ

   ИСБН: 9786082300078

   Година на издавање: 2011

   Број на страни: 342

   Димензии: 140X205

   Корица: мека

   Јазик: МК

   Кол:
   • Безбедно плаќање онлајн или при доставаБезбедно плаќање онлајн или при достава
   • Брза и сигурна испоракаБрза и сигурна испорака
   • Корисничка поддршкаКорисничка поддршка

   Во Копилето од Истанбул, Елиф Шафак, една од најистакнатите современи турски писателки, го отсликува турбулентното минато на својата земја во јасна и сликовита приказна што се одвива во Турција и во Америка.
   Централното место го има „копилето“ од насловот, Асја, деветнаесетгодишна девојка што ги обожава Џони Кеш и француските егзистенцијалисти, и четирите сестри во фамилијата Казанџи што живеат под ист покрив во Истанбул: Зелиха, мајката на Асја, бунтовната и своеглава најмала сестра што држи салон за тетовирање; Бану, која неодамна ја открила „гатачката“ во себе; Џеврие, вдовица и наставничка по национална историја; и Фериде, хипохондрик опседната со неизбежни катастрофи; нивната строга мајка, и нивната баба што тоне во заборавот на Алцхајмеровата болест.

   Нивниот единствен отуѓен брат живее во Аризона со жена си и нејзината ќерка Армануш, Ерменка по татко. Армануш тајно лета во Истанбул во потрага по сопствениот идентитет и остатоците на тешкото семејно минато, и бргу се спријателува со Асја. Со доза на мистицизам, се расветлува долго чуваната тајна што ги поврзува овие две фамилии уште во далечната 1915 година.
   Полна со живописни незаборавни ликови, Копилето од Истанбул е храбра, моќна приказна што ја вивна Шафак на врвот на светската книжевна сцена.

   „Прекрасна замисла... овој неверојатен роман просто ме одведе. А кога се вратив, реалноста повеќе не беше иста.“Чикаго трибјун

   1349
   100 производи

   Специфични референци

   Ново

   Нема рецензии во моментов

   Напиши рецензија
   Копилето од Истанбул

   16 други производи во иста категорија:

   Копилето од Истанбул

   380 ден.
   со ДДВ