Орална хигиена

Поткатегории

Активни филтери

Lacalut sensitive со гратис конец

Цена 176 ден
100 На залиха

Ја намалува чувствителноста на забите, ја зголемува отпорноста на забната глеѓ кон киселини, заштитува од кариес

*Во кој случај Lacalut sensitive е вистинскиот избор за Вас – чувствителни заби кои реагираат со болна дразба при четкање, студено, топло, кисело, благо… парадонтопатија, соголени и издолжени забни вратови, доколку имате кариес, ако сте имале професионален третман за избелување на забите, или после чистење на забен камен, или  едноставно сакате заштитени заби.

Lacalut baby 0-4 паста за заби

Цена 177 ден
1000 На залиха

За нега и заштита на млечни заби. Ефикасно го отстранува забниот плак и ги штити млечните заби и чувствителни детски заби од кариес благодарение на аминфлуоридот (олафлур). Витамините A и E ја подобруваат негата на гингивата. Без додаток шеќер. Прекрасен вкус на малина.

Lacalut teens 8+ паста за заби

Цена 161 ден
1000 На залиха

Двојна заштита за новите, трајни заби. Оптимална концентрација на органски и неоргански флуориди која обезбедува минерализација и заштита од кариес. Вкус на лимон и мента во микрокапсули кој миењето на забите го претвора во вистинско чувство на свежина.

Lacalut white алпско нане

Цена 197 ден
1000 На залиха

Содржи внимателно одбрани компоненти со безбедно абразивно дејство. Активно ги чисти забните наслаги и пребојувања и нежно ја полира забната глеѓ правејќи ја мазна и сјајна. Благодарение на внимателно одбраните билни екстракти (еделвајс, луто нане, бергамот нане,  жалфија, вербена и росник) има антисептичен, антиинфламаторен, антиоксидирачки ефект и аналгетски ефект. Екстрактите даваат дополнителен пријатен освежителен ефект, ја зацврстуваат гингивата и го елиминираат лошиот здив. Додатокот на флуориди ги реминерализира забите, формирајќи заштитен слој на нивната површина, правејќи ги отпорни на кариес и надворешни дразби. Алуминиум лактатот е одговорен за добра кондиција на гингивата и заштита од воспаленија.

Lacalut flora раствор

Цена 297 ден
999 На залиха

Lacalut flora раствор за плакнење на усната празнина и забите наменет за заштита од непријатниот мирис во устата и заштита од кариес благодарение на докажани активни компоненти кои ги неутрализираат сулфурните соединенија (цинк глуконат) и делуваат антибактериски (масло од еукалиптус), со што го елиминираат непријатниот мирис во устата и даваат долготрајна свежина (лимонен, ментол), како и натриум флуорид за заштита од кариес и пародонтопатија.

Lacalut white edelweiss

Цена 197 ден
1000 На залиха

Кафе, чај, цигари, вино… секојдневно ги пребојуваат Вашите заби, кои губат од својот сјај и белина. Белите заби се одраз на здрав и успешен човек. Пробајте ја новата паста за избелување на забите Lacalut white еделвајс со внимателно одбрани билни екстракти за дополнителен ефект.

Lacalut duo

Цена 171 ден
1000 На залиха

Медицинска паста за заби со двојна заштита од кариес. Ја реминерализира и зацврстува забната глеѓ.

Дејство – противвоспалително, заштита од кариес, ја зголемува отпорноста на забната глеѓ, ја намалува болната пречувствителност на забите.

Lacalut sensitive четка за заби

Цена 171 ден
1000 На залиха

Специјално дизајнирана четкичка со многу меки влакна со заоблени завршетоци ефикасно ги чисти Вашите заби, без да предизвика болни сензации и непријатност при четкањето.

Lacalut aktiv четка за заби

Цена 171 ден
1000 На залиха

Специјално изработената четкичка од меки влакна со тенки конусни врвови кои темелно ги чистат и продираат во најнедостапните места и просторот меѓу забите. Воедно вршат блага масажа на непцата, со што се поттикнува циркулацијата. Особено е пријатна заради подвижната двокомпонентна дршка со вдлабнатина за палецот.

Lacalut четка 4+

Цена 143 ден
1000 На залиха

Формирањето на детските заби започнува уште пред раѓањето. Првото запче никнува околу шестиот месец, а сите дваесет млечни заби се изникнати до третата година. Периодот и редоследот на никнување можат да варираат. Трајните заби почнуваат да никнуваат околу шестата година.

Lacalut flora

Цена 209 ден
1000 На залиха

Lacalut flora паста за заби, целосно ребрендирана и подобрена , нуди одговор на долгогодишните напори на компаниите за изнаоѓање на ефикасно средство во сузбивање на непријатниот здив на дневна база, обезбедувајќи оптимална нега на усната празнина и одржување на воспоставениот баланс на подолг рок.

Lacalut white

Цена 197 ден
1000 На залиха

Lacalut white ја враќа природната боја на забите и ги елиминира обојувањата предизвикани од никотин, чај, кафе и останатите прехранбени продукти. Содржи нежни микрогранули, кои активно ги чистат забните наслаги и пребојувања, и нежно ја полираат забната глеѓ правејќи ја мазна и сјајна.

Lacalut aktiv

Цена 171 ден
1000 На залиха

LACALUT Аktiv со својата единствена  формула на активни состојки,  забележително ја зацврстува гингивата и докажано го спречува развојот на пародонтопатија, а воедно штити од кариес. Ефикасноста на оваа паста е клинички докажана.

Lacalut aktiv раствор

Цена 262 ден
1000 На залиха

LACALUT Аktiv antiplaque растворот се користи за секојдневна нега на забите и усната празнина, ги чисти и ги негува забите пред миењето и по јадењето. Употребен пред четкањето, го разложува забниот плак, а по четкањето превенира воспаление на гингивата и забен камен. Идеално и ефикасно за лица со протетски и ортодонтски помагала.

Lacalut white раствор

Цена 303 ден
1000 На залиха

Lacalut white, раствор за нега на усната празнина е производ создаден да го дополни и продолжи ефектот на Lacalut white пастата за заби. Одберете ја оваа комбинација за да го решите проблемот со стекнатите дамки.

Комбинација на активни состојки кои го забавуваат формирањето на забен плак и дополнително штитат од кариес.

Lacalut white & repair

Цена 215 ден
1000 На залиха

Lacalut white & repair пастата за заби содржи специјална формула на активни состојки за природно избелување на забите и дентална грижа.

- чисти

- заштитува

- реминерализира

Lacalut basic

Цена 156 ден
1000 На залиха

Благодарение на благотворното дејство на специјалната Лакалут формула Бејзик пастата целосно штити од:

– Кариес, со доволна концентрација на натриум флуорид (1176ppm);

– Пародонтопатија и други воспаленија на гингивата, со веќе докажаната состојка од Лакалут Актив пастата за осетно зацврстување на гингивата– алуминиум лактат;

– Непријатен здив и плак, со природниот екстракт од куркума кој природно делува против бактериите и другите микроорганизми.

Lacalut sensitive

Цена 176 ден
1000 На залиха

Ја намалува чувствителноста на забите, ја зголемува отпорноста на забната глеѓ кон киселини, заштитува од кариес

*Во кој случај Lacalut sensitive е вистинскиот избор за Вас – чувствителни заби кои реагираат со болна дразба при четкање, студено, топло, кисело, благо… парадонтопатија, соголени и издолжени забни вратови, доколку имате кариес, ако сте имале професионален третман за избелување на забите, или после чистење на забен камен, или  едноставно сакате заштитени заби.

Lacalut aktiv herbal

Цена 171 ден
1000 На залиха

Новата LACALUT AKTIV HERBAL ја збогатува веќе докажаната Lacalut aktiv формула за цврста гингива заштитена од пародонтопатија и крварење со 8 билки: екстракт од мира и есенцијални масла од ким, анасон, еукалиптус, луто нане, тимјан, камилица и жалфија.

Lacalut extra sensitive

Цена 197 ден
1000 На залиха

Забната пречувствителност спаѓа во групата на особено болни и чести состојби на усната празнина. Секој трет човек барем еднаш се соочил со забна пречувствителност. Еден на 10 лица континуирано страда од неа, и дури кај 60-90% од лицата со пародонтопатија оваа појава е сериозен проблем. Се јавува кога дентинските каналчиња се експонирани на надворешни дразби во различни ситуации – при соголеност на забни вратови при пародонтопатија, силно абрадирана истенчена глеѓ, по чистење на забен камен, по агресивно избелување на заби, при постоење на кариес, несвесно ноќно триење на горните со долните заби итн.

Lacalut multi-effect

Цена 171 ден
1000 На залиха

LACALUT multi-effect пастата за заби содржи специфична комбинација на активни компоненти за идеална заштита комплетно на целата забна регија.

Хидроксиапатит игра улога на т.н. “течна глеѓ” со тоа што директно се вградува и ги пополнува настанатите дефекти.

Lacalut sensitive gentle white

Цена 272 ден
999 На залиха

Lacalut Sensitive Gentle White е премиум медицинска паста за чувствителни заби збогатена со активни состојки кои придонесуваат за заштита на забите од иритација од надворешните влијанија и намалување на чувствителноста, реминерализација на забниот емајл и одстранување на плакот и другите наслаги од површината на забите. Ефективно ја истакнува природната белина на забите со помош на комплексот од природни ензими без дополнителна иритација и абразија.

Lacalut white & repair со 33% гратис

Цена 215 ден
1000 На залиха

Lacalut white & repair пастата за заби содржи специјална формула на активни состојки за природно избелување на забите и дентална грижа.

- чисти

- заштитува

- реминерализира

Lacalut aktiv gentle white со 33% гратис

Цена 272 ден
1000 На залиха

Lacalut aktiv gum protection & gentle white – медицинска паста за нежно избелување на забите и заштита на гингивата. Содржи активна формула за зацврстување на гингивата, заштита од воспаление и крварење, како и хијалуронски комплекс за поттикнување на природната одбрана на гингивата.

Иновативнен начин на избелување на забите - помага во нежно и ефикасно отстранување на дамките и постигнување на природна белина на забите благодарение на специјални протеолитички ензими. Содржи флуориди (1400 ppm) и минерали кои штитат од кариес и деминерализација на забите. 

Lacalut sensitive мицеларен раствор за уста 500ml

Цена 272 ден
1000 На залиха

За одржување хигиена во меѓузабните простори и отстранување на забниот плак потребно е детално и темелно чистење. Лакалут растворите за уста со иновативна мицеларна технологија овозможуваат привлекување на бактериите од тешко достапни места, врзување во мали и подвижни мицели кои лесно се отстрануваат.

Lacalut whitening мицеларен раствор за уста 500ml

Цена 272 ден
1000 На залиха

Го разложува забниот плак и ги отстранува површинските дамки на забите. Содржи антимикробен активен комплекс за подобра оралната хигиена, намален број на бактерии и превенција од кариес. Ваквиот начин на дејство има  долготраен ефект, нежен е за забниот емајл и гингивата. За цврсти и природно бели заби.

Lacalut multi-effect мицеларен раствор за уста...

Цена 272 ден
1000 На залиха

Со антимикробен активен комплекс за подобра оралната хигиена, намален број на бактерии и превенција од кариес. Иновативна формула за отстранување на забен плак и забен камен дури и во места недостапни за четкање, активна заштита од кариес и гингивит. Ваквиот начин на дејство има продолжен ефект и остава долготраен свеж здив.

Lacalut tartar protection мицеларен раствор...

Цена 272 ден
999 На залиха

Со антимикробен активен комплекс за подобра оралната хигиена, намален број на бактерии и превенција од кариес. Иновативна формула за отстранување на забен плак и забен камен дури и во места недостапни за четкање, активна заштита од кариес и гингивит. Ваквиот начин на дејство има продолжен ефект и остава долготраен свеж здив.

Lacalut мулти-ефект плус витамини и минерали...

Цена 176 ден
1000 На залиха

Lacalut multi-effect PLUS нуди комплетна заштита за вашите заби. Збогатена е со витамин Ц и Б12 за здрави заби и отпорна гингива, и додаток на минерали, за заби поотпорни на киселини и реминерализација на забниот емајл.

Производот е додаен за споредба.